Въвеждаме щадящо правосъдие за провинили се деца
По време на дискусия в Министерски съвет, правосъдният министър – Екатерина Захариева обяви, че според новия Законопроект за детско правосъдие, най-тежката възпитателна мярка ще е специален надзор до една година. На събитието присъстваха омбудсманът Мая Манолова и експерти от УНИЦЕФ. Законопроектът ще бъде предоставен за обществено обсъждане по-късно днес.
Законопроектът цели да възпитава отговорно поведение в подрастващите, като за тази цел бъдат реорганизирани досегашните превъзпитателни центрове, а също така да бъдат създадени нови, в които ще живеят най-много до 10 деца. Осъденото дете може да остане до 12 месеца в тези центрове, като на всеки три месеца ще се прави преценка от психолог и социален работник за поведението му. Министър Захариева уточни, че ще бъде създадена Национална служба за възпитателна подкрепа. Тя ще бъде пряко подчинена на правосъдното министерство.
Най-леката мярка след провинение ще бъде предупреждение. Тя ще бъде налагана от полицейски служители и прокурор. Законопроектът предвижда и репарация, която ще кара младежите сами да възстановяват нанесените щети. Предвижда се и забрана за напускане на жилището, забрана за посещение на определени места и забрана за напускане на страната.