СИНС нe отчита обективно всички необходими параметри в работата на съдиите
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) избра председател на Районен съд – Силистра. Това е съдия Мирослав Христов, който към момента правораздава именно в този орган на съдебната власт.
„Считам, че с оглед на запазването на добрите практики в съда, бих могъл да допринеса за запазването им. Приоритет е повишаване на качеството на правосъдието и срочното му прилагане“, започна изложението си съдия Христов.
Той посочи, че тъй като Силистра е пограничен град и в него живеят представители на всички етноси, районът е специфичен откъм криминогенна среда. Съдия Христов изтъкна още като позитив факта, че до момента няма нито едно образувано дисциплинарно производство срещу магистрат от РС-Силистра. „Съдиите в РС-Силистра са с дългогодишен опит и всеки от тях е достигнал най-високия възможен ранг. Резултатите от работата на съда показват, че преписки не се задържат, делата се насрочват в срок, но усилията трябва да се насочат за приключването им в инструктивния период“, заяви още съдия Христов.
Цветинка Пашкунова го попита относно натовареността в съда и в частност на гражданските съдии, за които има данни, че изнемогват с делата си. „Ако ви бъде глаувано доверие, какви мерки бихте предприели за регулиране на прекомерната натоваренсот на гражданските съдии?“, попита Пашкунова и обърна внимние и на един от най-актуалните въпроси в момента – този за обективността на настоящата система за изчисляване на натовареността на съдиите (СИНС).
Съдия Христов отговори, че на Общо събрание на съдиите в РС-Силистра е било решено гражданските съдии да бъдат облекчени като се преразпределят дела на магистратите, които се занимават с наказателна материя. „Ако и в този случай се окаже, че натовареността е прекомерна, може да се наложи един наказателен съдия да бъде трансформиран в граждански. Но това е въпрос на преценка“, заяви Христов и допълни, че по негово мнение настоящата система за изчисляване на натовареността не отразява обективно всички параметри в работата на съдиите. „В тази система никъде не се отчита, ако има издадена европейска заповед за арест, например. Това е свързано с голям обем писане, изпращане на документи, огромен обем работа, която отива на вятъра“, изрази мнение той.
В рамките на дебата кадровикът Цветинка Пашкунова изрази категорична подкрепа за кандидатурата на съдия Христов. „Колегата е наясно с работата и проблематиката в РС-Силистра. Има интересни идеи за подобряване качеството на правосъдието и организацията на работата в съда“, заяви Пашкунова. Мнението й бе подкрепено от всички останали членове на Колегията, които единодушно избраха съдия Христов за председател на съда.
По време на заседанието си във вторник съдебните кадровици проведоха още един избор за ръководител на орган на съдебната власт. Мариана Маркова, която в момента е изпълняваща функциите председател на Районен съд – Сливница, бе избрана също така единодушно за негов титуляр.
В представянето си тя посочи, че РС-Сливница е един от натоварените съдилища в окръжен район София, тъй като отговаря за над 50 общини.
Цветинка Пашкунова обърна внимание на това, че в съда има общо 6 щата за съдии, в това число и за председател, заетите бройки обаче са пет, от които двама магистрати са командировани в други органи на съдебната власт. Така на практика се оказва, че в РС-Сливница работя общо трима съдии. „Срещаме трудности, но смятам, че се справяме. Считам, че щест щатни бройки са много, но най-оптималният вариант е да сме реално заети четирима съдии“, заяви съдия Маркова и посочи, че е привържаник на института на командироването, тъй като според нея той дава шанс за кариерно развитие.
И представянето на съдия Маркова очевидно впечатли съдебните кадровици, които с 11 гласа „за“ я избраха за председател на РС-Сливница.
Статия на „Правен свят“