Провал на гласуването на антикорупционния закон
Гласуването на първо четене на антикорупционния закон не се случи в последния работен ден на парламента. До това положение се стигна, след като депутатите не успяха да гласуват текстовете във времето за това – преди обявения за 11 часа парламентарен контрол.
Настимир Ананиев (Реформаторския блок) поиска удължаване на времето за приемането на текстовете до 14 ч. Преди това обаче друг народен представител от Реформаторите – Димитър Делчев поиска поименна проверка на присъстващите. Водещият заседанието – председателят на Народното събрание Цецка Цачева допусна поименна проверка, която започна малко след 11:15 ч. и след като бяха раздадени писмените отговори от парламентарния контрол. В този момент от залата излязоха депутатите от ДПС и БСП.
След края на проверка, Цачева подложи на гласуване предложението за удължаване на времето за приемането на закона, което беше прието. Вече в залата, Ангел Найденов (БСП) поиска Цачева да отмени гласуването, като уточни, че то се е случило в рамките на парламентарния контрол и това е нарушения на правилника.
„Защо цялото Народно събрание се превръща в заложник на капризите на Реформаторския блок. Парламентарният контрол започва с писменните отговори на министри. Разбирм желанието на реформаторите да покажат на премиера, че си седят на местата и даже, че гласуват. Но защо и ние да ставаме заложник на този цирк?“, попита Найденов.
Председателят на парламента обяви, че не може да отмени гласуването, даде 15 минути почивка и свика извънреден председателски съвет, за да се реши как ще се подходи.
Социалисти обясниха хода си с напускането на пленарната зала по време на поименната проверка, с това, че ГЕРБ също били против закона, но не си го признавалии затова искат да се отложи във времето гласуването му. Провалянето на кворума и заседанието, съответно, отстава в ръцете на ГЕРБ и ако не се стигне до гласуване ще е по вина на най-голямата парламентарна сила.
След почивката Цачева съобщи, че на съвета е било решено, че е недопустимо във времето за парламентарен контрол да се осъществява законодателна дейност. Затова народните представители преминаха към обсъждане на демографската криза, по искане на БСП.