Певците срещу мафията да отървават затвора
Певците срещу мафията, които са били част от престъпните групи, но са се покаяли, да могат да отървават затвора. Това е една от идеите, разписани в концепцията за главен прокурор на Иван Гешев. Документът бе депозиран пред Висшия съдебен съвет от обвинителя в понеделник, а ден по-късно бе публикуван на интернет страницата на ВСС.
В концепцията са засегнати големите предизвикателства пред държавното обвинение, както и възможностите за преструктуриране и по-добро използване на ресурса на прокуратурата. Гешев предлага и няколко законодателни промени, които според него драстично ще подобрят борбата с организираната престъпност и корупцията у нас.
Едната предвижда въвеждането на статут на „сътрудничещ обвиняем“ – вътрешен човек за престъпната група, който обаче разкрива дейността й пред разследващите. В замяна този ключов свидетел ще има право или да отърве решетките за престъпленията, които той самият е вършил, или да получи доста по-малко наказание. В концепцията си Гешев посочва, че подобна фигура е
единствената възможна алтернатива на „служител под прикритие“,
внедрен в съответната мафиотска структура.
„В правните системи на държавите – членки на ЕС, и САЩ „сътрудничещият обвиняем“ е основен източник на доказателствена информация за разкриване на участниците в групата, връзките между тях и структурата на организацията“, пише още в концепцията на зам. главния прокурор. В документа се посочва, че като цяло сега действащият НК се нуждае от сериозно обновяване и изготвяне на актуална наказателна политика на държавата.
Сред другите важни промени, които Гешев предлага, са законодателни решения, с които да се улесни борбата с корупцията. Едното предложение е да отпадне наказателната отговорност за лице, дало подкуп, но сътрудничило на разследващите. Към момента дори при случаи на контролиран подкуп (т.е. с белязани пари) законът не предвижда отпадане на наказателната отговорност на изнудвания. Другата идея на Гешев е да се даде възможност дела за корупция за по-малко от една минимална заплата да могат да се приключват със споразумения.
„Това би ускорило съществено разследванията на най-често извършваните корупционни престъпления по т.нар. ниски и средни етажи на властта и
ще съдейства за своевременно наказване на извършителите
намаляване на финансовия ресурс и времето за приключване на съдебната фаза на процеса“, посочва още Гешев.
В концепцията си той маркира и друг сериозен проблем в работата на прокуратурата – твърде дългите и подробни обвинителни актове, които се внасят в съда.
„Обвинителните актове следва да бъдат по-опростени, като в тях във възможно най-кратка форма се излагат обстоятелствата, свързани с престъплението“, смята още Гешев.
В концепцията обвинителят прави анализ на свършеното от прокуратурата и излага приоритетите си занапред. Той отчита въведения механизъм за по-голяма отчетност на главния прокурор за работата на прокуратурата пред ВСС, пред НС и пред гражданското общество чрез периодични доклади. Създаден е модел за оптимизиране на съдебната карта чрез преструктуриране на районните прокуратури. Утвърдена е система от
мерки за повишаване на експертният капацитет
чрез предвиждане на обучения и повишаване на квалификацията на магистрати и съдебни служители.
Широко застъпена е дейността по методическо ръководство от страна на главния прокурор за точното и еднакво прилагане на законите и за защита на законните права и интереси на гражданите, юридическите лица и държавата, изрежда още свършената работа на прокуратурата заместникът на Сотир Цацаров. Посочва се още, че е изградена стабилна основа за междуинституционално и международно сътрудничество.
Сред приоритетите му са създаване на база данни с положителни прокурорски и разследващи практики, както и приемане и отработване на сигнали за корупция в реално време чрез въвеждане на „гореща“ телефонна линия и електронен адрес.
Обществото не може да плаща само цената за „криминалния преход“
„Продължавам да смятам, че съдебната власт, и в частност прокуратурата на Република България, е длъжник на българското общество и може, и трябва да направи още много, за да компенсира липсата на достатъчно справедливост”. Това пише в концепцията си номинираният за главен прокурор Иван Гешев.
Гешев е убеден, че „цената за т.нар. криминален преход не може и не трябва да бъде плащана само и единствено от обикновените български граждани и данъкоплатци.
„Не на последно място смятам, че имам подкрепата на колегите, с които работихме заедно през последните години, и техният труд и старание не може и не трябва да останат напразни”, посочва Гешев в обяснение на мотивацията си да се кандидатира за поста.
Номинираният за главен прокурор посочва и че сред основните причини да се кандидатира е доверието, което е получил от гилдията и от 11-те членове на Прокурорската колегия на ВСС.
„Вярвам, че работодател на магистратите са българските граждани и ние сме длъжни да им дадем „продукта“, който те очакват от нас. Този продукт се нарича „справедливост“. Липсата й няма как да бъде обяснена или оправдана с нищо, още по-малко с буквата на закона“, пише още Гешев и допълва: „Концепцията ми може да бъде описана с две думи – надграждане и промяна.”
в-к „Монитор“