Пациент с паркинсон осъди НЗОК
Решението на Бургаския апелативен съд бе потвърдено от състав на ВАС, с което се отменя като незаконосъобразен отказа на управителя на НЗОК да издаде формуляр S2 за лечение в чужбина на пациент с болестта на Паркинсон.
На Управителя на НЗОК е даден 14-дневен срок да преразгледа решението си и да издаде необходимия документ. Пациентът се нуждае от поставяне на електрод за дълбока мозъчна стимулация (ДМС). Това е второ съдебно решение по идентичен казус на болен с болестта на Паркинсон и необходимост от поставяне на скъпоструващо медицинско изделие за дълбока мозъчна стимулация, което не се заплаща от НЗОК, припомнят от ЦЗПЗ.
Пациентът подал заявление до управителя на НЗОК за издаване на разрешение за планирано лечение в Унгария. Молбата е изпратена на определената за такива случаи Комисия, която след като взема становището на националния консултант проф. Николай Габровски, отказва да даде разрешението. Въпреки проведена административна процедура, по подаденото заявление не е постановено решение на управителя на НЗОК. Поради липсата на отговор от НЗОК, пациентът подава ново заявление, по което отново се изисква становище от проф. Габровски и от доц. Асен Бусарски, според които лечението може да се осъществи в безопасни и оправдани от медицинска гледна точка условия в лечебно заведение в България.
Самата процедура се покрива по клинична пътека № 200, но не се поема стойността на системата за стимулация, която се имплантира и струва около 20 хил. евро. Като алтернатива може да се приложи по-старата лезионна интервенция, при която няма разход за импланти, но е необратима и без възможност за корекции при евентуално изчерпване на ефекта.
Съдът е приел, че отказът на НЗОК е незаконосъобразен. Макар в България да се предоставя идентично лечение на това, което се предлага в друга държава членка и за което се иска издаването на разрешение и в този смисъл, ако и когато това лечение бъде проведено в България, то ще е със същата ефикасност, като предлаганото лечение в другата държава. Същественият проблем с предоставянето на лечението в България обаче е свързан с невъзможността това лечение да бъде предоставено своевременно, тъй като предоставянето на лечението е обусловено от финансовата възможността на лицето да заплати разходите по закупуването на импланта.
За предишния подобен случай НЗОК трябваше да плати 40 хил. лв. през 2016 г. През 2015 г. НЗОК бе осъдена да плати близо 74 хил. лв. на пациент, защото не му е издадено навреме разрешение за лечение в чужбина. През същата година състав на Административен съд в София град осъди НЗОК да плати 120 хил. лв. обезщетение на пациент с болест на Ходжкин заради незаконен отказ да се финансира лечението.