За последните месеци на 2016г. държавата е платила над 100 хил.лв за бавно правосъдие
Докладът за четвъртото тримесечие на Инспектората на Висшия съдебен съвет показва, че държавата е платила поредни 117 660 лв. за бавно правосъдие.Сумите са платени по 72 споразумения между министъра на правосъдието и жалбоподателите, които са сигнализирали ИВСС по реда на Закона за съдебната власт за бавно правосъдие.
От общо одобрени 65 заявления, 31 са били по наказателни дела. Като в два от случаите се касае за забавено правосъдие, съответно за 19 години и 6 месеца и 14 години и 11 месеца. По първия случай се отнася за разследване и дело на кражба в големи размери, чието разследване се е проточило почти две десетилетия, а по него са работили шест прокурора. При втория случай се отнася за измама от длъжностно лице. Делото е стартирало от начало два пъти, а при едно от съдебните следствия делото е разглеждано на 22 открити съдебни заседания. Накрая през юни месец 2016 г., след почти 15 години следствени действия и съдебни процеси, делото е прекратено поради изтичането на давностния срок.
В периода октомври-декември 2016 г. ИВСС е разгледал 139 заявления за забавено правосъдие, 92 от тях са намерени за основателни и предстои по тях да се сключат споразумения между министъра на правосъдието и жалбоподателите.
Чрез промените през 2012г. в ЗСВ бе въведен т.нар. компенсаторен механизъм за защита от бавно правосъдие, като по този начин бе значително намален и броят на жалбите пред Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Заявления от лица, твърдящи, че са станали жертва на бавно правосъдие могат да се подават до шест месеца след приключването на производството с окончателен акт. Претенциите за обезщетения не могат да надхвърлят сумата от 10 000 лв.